Powstanie przepławki w Lęborku coraz bliższe

Brudy
fot 1- jaz nr 1 i ujście Okalicy-
tu powstanie przepławka

Brudy
fot 2- lęborski jaz- nieprzekraczalna przeszkoda dla ryb wędrownych

          Wybudowanie przepławki w Lęborku uznanej za jedną z pięciu z najniezbędniejszych w kraju staje się coraz realniejsze. Przeznaczenie na ten cel w budżecie Miasta Lęborka na rok 2006 „rozruchowej” kwoty 100 tys. zł pozwoliło na podjęcie pierwszych działań.

          Opracowanie koncepcji jej budowy zlecono doc. dr hab. Wiesławowi Wiśniewolskiemu z Zakładu Rybactwa Rzecznego Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Żabieńcu, który wcześniej przeprowadził wizję lokalną miejscowego węzła wodnego. Udrożnienie lęborskiego jazu, tzw. „sądowego” piętrzącego w km 58+900 wody Łeby na potrzeby MEW należącej do Spółki Cywilnej „Młyn Zamkowy” zaliczono pod nr 98 do I etapu „Programu Udrażniania Rzek Województwa Pomorskiego” przyjętego uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego.

          Największym utrudnieniem pod względem sytuacyjnym przy budowie przepławki jest zarówno konieczność przecięcia przez nią nadbrzeżnego spacerowego ciągu pieszego o szerokości 6 m, jak i potrzeba wytworzenia odpowiedniego nurtu wabiącego przy zachowaniu pracy MEW. Po udrożnieniu w 2001 r jazu w Chocielewku umożliwiona została migracja ryb wędrownych do Lęborka.

          Obecnie planowana inwestycja otworzy ekologicznie rzekę aż do kolejnej MEW w Łęczycach, tj. do km 70+100, co da dodatkowo 1 ha tarlisk i 10 ha odrostowych. Uatrakcyjni również turystycznie i wędkarsko dorzecze Łeby powyżej Lęborka. Będzie to wspólny sukces Miasta Lęborka prowadzącego proekologiczną politykę, Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby i PZW.

Opracowanie: Zygmunt Lisiecki

Brudy
fot 3- miejsca tarliskowe w rejonie Łęczyc
Brudy
fot 4- jedno z gniazd w rejonie Łęczyc
Brudy
fot 5- łęczycka MEW- również w kolejce do udrożnienia

Zdjęcia: Kamil Lisiecki

   
             ©ToBoki;©
STATYSTYKI ODWIEDZIN