Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 35

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 35

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 36

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 36

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 37

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 37

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 38

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 38

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 39
Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby - News
Nawigacja
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Galeria
Galeria B.Kotlarz
Statut TPRŁ
Do pobrania
Linki
Kontakt
Szukaj
Przekaż 1 % podatku
Info TPRŁ
eng pl
Przekaż 1 % swojego podatku
opp
Galeria B. Kotlarz
galeria kotlarz
Nasze wyróżnienia
nasze wyróżnienia
Ostatnie artykuły
Skrzydlaty architekt
Bielik- najwi?kszy s...
Błękitna Strzała- zi...
Logo Towarzystwa Prz...
"Troć Łeby" - zawody
Oczyścić Łebę ze śmieci

Z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej 12.02.2008 r. odbyło się w Starostwie Powiatowym w Lęborku spotkanie poświęcone uwolnieniu rzeki Łeby od szpecących ją odpadów stałych. Są to głównie butelki plastikowe i wszelkiego rodzaju folie, zdarzają się jednak tapczany i sprzęt AGD. Cierpi na tym wizerunek wspaniale przyrodniczo odbudowującej się rzeki.
Ostry sprzeciw TPRŁ wobec przedstawionych wariantów przebiegu drogi ekspresowej S6

 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku oraz instytut badawczy Pentor Research International byli w dniu 31.01.2008 organizatorami otwartego spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w lęborskim ratuszu. Celem spotkania było zebranie opinii mieszkańców na temat planowanej trasy S6 i jej budowy na odcinku Lębork-Chwaszczyno. Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby reprezentowali sekretarz TPRŁ inż. budowy dróg i mostów Marcin Kostuch oraz członek zarządu Tomasz Borowiecki.
Kanał Ulgi nie będzie zanieczyszczany

 Kanał Ulgi, łączący Łebę ze Strugą Rybnicką, usytuowany przy Parku Chrobrego w pobliżu nieczynnego kąpieliska przy ul. 9 Maja, wkrótce będzie wolny od zanieczyszczeń zrzucanych ze Stacji Uzdatniania Wody w Lęborku. W wyniku interpelacji złożonej na sesji Rady Powiatu przez radnego- wiceprezesa TPRŁ Zygmunta Lisieckiego i zainteresowania sprawą inż. Piotra Boniaszczuka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, zanieczyszczone związkami żelaza wody popłuczne ze zbiornika stanowiącego element Stacji, odprowadzane dotychczas do kanału rurociągiem pod dnem Łeby, skierowane zostaną za pośrednictwem sieci kanalizacyjnej bezpośrednio do miejskiej oczyszczalni ścieków.
Więcej ciekawych ujęć z tarła troci 2007- do pobrania


Udostępniamy do pobrania drugą część filmu, prezentowanego na zawodach „Troć Łeby 2008”. Składają się na niego ujęcia, przedstawiające znaną już z poprzedniej części parę okazałych troci na małym dopływie rzeki Łeby. Zajmujący nieco ponad 77 MB plik można łatwo ściągnąć, klikając w pierwszy podany link. Jeśli ktoś radzi sobie z pobieraniem z rapidshare.com, to może skorzystać z linka nr 2. Linki i kadry z filmu w rozwinięciu newsa.

  
Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby uhonorowane przez SC Johnson Sp. z o. o.

Wyrazem uznania dla proekologicznych działań Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby było uroczyste przekazanie naszemu stowarzyszeniu przez uznaną światową firmę SC Johnson Sp. z o. o. pamiątkowego grawertonu z piękną sentencją wypowiedzianą przez H.F. Johnsona, Seniora.
„Dobra Wola ludzi jest jedyną rzeczą, która przetrwa w każdym przedsięwzięciu. To jedyna wartość… Reszta jest cieniem”.
Przekazane wcześniej przez firmę środki przeznaczone zostały na dofinansowanie odtworzenia trzeciego tarliska troci i łososia usytuowanego w rzece Łebie powyżej mostu w alei Wolności w Lęborku. TPRŁ było jedną z trzech organizacji (obok Towarzystwa Miłośników Rzek Gwdy i Czernicy „Czarny Pstrąg” z Czarnego i Koła Wędkarskiego „Trzy Rzeki” ze Słupska), których dokonania i zamierzenia zostały przez SC Johnson uznane i uhonorowane wsparciem finansowym projektów społecznych działań na rzecz środowiska. Grawerton w imieniu Firmy w trakcie otwarcia zawodów „Troć Łeby 2008” wręczył Pan Dariusz Czapiewski.
Film z tarła 2007 prezentowany na zawodach „Troć Łeby 2008” udostępniony do pobrania

Na prośbę uczestników zawodów „Troć Łeby 2008” udostępniamy do pobrania film, prezentujący najciekawsze ujęcia z tarła 2007. Jego projekcja miała miejsce w sobotę 12 stycznia. Szczególnie interesujący jest kilkuminutowy fragment nagrania, przedstawiający parę pięknych troci (potężny, około 7 kg samiec i spora samica) na małym dopływie rzeki Łeby. Zajmujący 102 MB plik można łatwo ściągnąć klikając w pierwszy podany link. Jeśli ktoś radzi sobie z pobieraniem z rapidshare.com, to może skorzystać z linka nr 2. Linki i kadry z filmu w rozwinięciu newsa.
„Troć Łeby 2008”- relacja

 W dniach 12 i 13 stycznia 2008 roku odbyły się V Ogólnopolskie Zawody Muchowe o Puchar Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby „Troć Łeby 2008”, rozgrywane pod patronatem medialnym "Wędkarskiego Świata". W czasie ceremonii rozpoczynającej imprezę wyróżniono zasłużone osoby. Honorowym członkiem Klubu Muchowego Dolina Łeby za opiekę nad górną Łebą został Wincenty Polakowski. Pamiątkową rzeźbioną troć i grawerton „w uznaniu działań będących wyrazem prymatu moralności nad pieniądzem” otrzymał Waldemar Nowicki, a jego żona- Anna Nowicka- kosz kwiatów. Państwo Nowiccy- właściciele Gospodarstwa Rybackiego w Chocielewku- to sprawdzeni sponsorzy imprezy, znani z działalności proekologicznej.
Udany początek sezonu 2008 na rzece Łebie

W początku sezonu rzeka Łeba okazała się łaskawa dla odwiedzających ją wędkarzy. Dowodem są wyniki rozegranych 1 stycznia Towarzyskich Zawodów Spinningowo Muchowych "Otwarcie Sezonu 2008”, podczas których 35 uczestników w regulaminowym czasie zgłosiło 11 troci (później dołowiono jeszcze kilka). Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł prezes Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby Marian Ślęzak. Na kilkukilometrowym odcinku w dół od Lęborka również złowiono kilkanaście ryb. W kolejne dni wyniki też były dobre, odnotowano sporo sztuk o długości przekraczającej 70 cm, a także kompletów.Liczne sukcesy wędkarzy świadczą dobrze o rybostanie rzeki i dowodzą skuteczności działań Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby, takich jak odtwarzanie tarlisk i organizowanie ich ochrony.
Nowy wizerunek TPRŁ

Z dniem 30 grudnia 2007r. ruszyła nowa strona internetowa Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby. Przeszliśmy z technologii html na PHP, co pozwoliło stworzyć witrynę ładną, ciekawą i nowoczesną. Aby zachować nasz dotychczasowy dorobek, przenieśliśmy wiadomości ze starej strony.

Oprócz na bieżąco dodawanych aktualności istnieje dział artykuły, który także będzie regularnie uzupełniany. Na szczególną uwagę zasługują ozdobione wspaniałymi zdjęciami ornitologiczne teksty Pana Bogusława Kotlarza. Ich autor udostępnił również fotografie bielika i zimorodka, widoczne w bannerze strony, za co serdecznie dziękujemy. Pozostałe zdjęcia do bannera zrobili Panowie Tomasz Borowiecki (skacząca troć) i Marcin Kostuch (rzeka)- im również pragniemy wyrazić wdzięczność.

W galerii można znaleźć wiele ciekawych ujęć rzeki Łeby i jej otoczenia. Ze zdjęć Pana Bogusława Kotlarza stworzyliśmy, osobne, unikatowe galerie, na razie bielika i zimorodka, lecz wkrótce dodamy następne.

Po Walnym Zebraniu- nowy Statut, nowa strona internetowa


 Obradujące 30.12.2007r. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków TPRŁ uchwaliło zmiany w Statucie, dostosowujące go do wymogów stawianych organizacji pożytku publicznego. Zmiany wejdą w życie po dokonaniu stosownego wpisu przez Sąd Rejestrowy. W czasie zebrania zaprezentowano nową stronę internetową Towarzystwa. Uroczystego uruchomienia strony, poprzez naciśnięcie klawisza enter, dokonał prezes TPRŁ Marian Ślęzak.



Zygmunt Lisiecki w Radzie Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Dolnej Wisły
        
Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej powołał wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby Zygmunta Lisieckiego na członka funkcjonującej przy dyrektorze RZGW w Gdańsku Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Dolnej Wisły na lata 2007-2011.

Obszar opiniotwórczo-doradczego działania Rady obejmuje:

·   
Dorzecze dolnej Wisły od miejscowości Korbanki do Morza Bałtyckiego
·    Zlewnie rzek Przymorza na zachód od Wisły do rzeki Słupi włącznie (m.in. z Łupawą, Łebą i Redą)
·    Zlewnie rzek Przymorza na wschód od Wisły do rzeki Pasłęki włącznie, a w układzie wojewódzkim woj. pomorskie oraz częściowo kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.